Ajándékozzon kultúrát!

Ajándékozzon kultúrát az ünnepekre!

Válogasson januári és februári programjaink között: Halász Judit koncert, Te rongyos élet… avagy “az Én KÁLMÁN IMRÉM!” – operett előadás, Frenk koncert, Meseállomás gyermek előadások. Jegyek megvásárolhatók a JFMK Kultúrváróban valamint online a JFMK honlapján.
https://juhaszferencmk.hu/esemenynaptar/

Kollázs-valóságdarabkák bérlet 2025-ben a JFMK pszichológiai- és ismeretterjesztő előadásaira. Előadók: Pécsi Rita, Mérő László, Rab Árpád, Pál Ferenc, Steigervald Krisztián.

Bérlet ára: 16.000 Ft, megvásárolható személyesen a JFMK Kultúrváróban 2025. január 15-ig!

Csendes csodák

Családi versünnep

Hagyományosan Reményik Sándor Csendes csodák című költeménye adja a címét a Biatorbágy Közművelődéséért Alapítvány által évente szervezett térségi versmondó találkozónak. A verőfényes november eleji szombat délelőtt idén is meghozta a csodát. 

Családok érkeztek: nagymama, nagypapa, apuka, anyuka karon ülő kisbabával kísérték el a versmondókat. Gyerekzsivaly töltötte be a Faluházat, minden zugban gyakorolt egy-egy versmondó. A legnépesebb csoportot a harmadik-negyedik osztályosok alkották. A nagyteremben, a megnyitón több mint 150 fő hallgatta Loszman Levente Közjóléti Bizottság elnököt, aki saját gyerekkori élményeit is fölidézte köszöntőjében. Ezután a zsűri egyik tagja, Holl Zsuzsanna Radnótiról emlékezett meg.

A közel száz versmondó feladta a leckét a zsűri tagjainak, akik korosztályonként értékeltek, s több esetben holtversenyt hirdettek, sok-sok értékes könyv talált gazdára. Az emléklapok mellett minden versmondó boldogan vette magához a szép kivitelű versnoteszt, amelybe egy szubjektív verscsokrot válogattam ügyelve, hogy minden korosztály találjon benne kedvére valót, s bízva abban, hogy a sort ki-ki a maga módján folytatja majd.

Minden biatorbágyi iskolából, több középiskolából, valamint többek között Herceghalomról, Pátyról vettek részt szép számmal a találkozón. A zsűri összetétele évek óta változatlan: Holl Zuzsanna színész, előadóművész, Szluka Judit bábos, Radnóti-díjas versmondó, Szakadátiné Gueth Zsuzsanna pedagógus, Schramek Géza színész, Miksa Zoltán színész, Karvázy Szabolcs versmondó, néptáncos értékelte és tanácsolta a versmondókat.

A várakozás izgalmát a helyi húsüzem jóvoltából finom harapnivalóval és a művelődési központ által vetített klasszikus rajzfilmepizódokkal enyhíthették a fellépők. A biatorbágyiak idén is minden kategóriában szépen szerepeltek, az öt-hatodikosok között Czepek Hanna a Czuczor iskolából, az első-másodikosok közül Takács Csaba a Ritsmann iskolából lett első helyezett, s ugyanonnan a kilencedikes Bogdán Rebeka kiemelt különdíjat kapott. A találkozó kellemes meglepetése volt a pátyi Bocskai iskolából érkezett   Ozsvald Dorka, aki saját versét mondta el. Az előadása nem számított átütő erejűnek, a költemény viszont jóval túlmutatott egy felsős diák versírói próbálkozásán.

Ott, ahol élsz, ott láss csodát!”  – idéztem a kortárs költő, Szabó T. Anna versét a megnyitón, s olvasható a költemény a versnoteszben is. Akik eljöttek, meglátták, ott és akkor a csodát. Köszönet minden résztvevőnek, minden segítőnek, aki bátorította, tanácsolta a versmondókat és mindazoknak, akik bármilyen módon járultak hozzá a rendezvény sikeréhez. Kiemelt köszönet az évek óta rendszeresen kapott önkormányzati támogatásért, hiszen e nélkül nem készülhetnénk a 25. találkozóra. 2025. november 15-én ugyanis jubilálunk!

Világot jelentő deszkán a Cip-cirip Bábcsoport

– avagy az ország legjobbjai között méretett meg a biatorbágyi gyermek bábcsoport

2024 májusában, a Kezemben a kobakom, gyermekbábosook megyei találkozóján a Cip-cirip Bábcsoport, a Kerek kő című magyar népmesét adta elő, és abban a megtiszteltetésben részesült, hogy a szakmai zsűri méltónak ítélte egy országos bemutatkozásra. Ez otóber végén, Szolnokon történhetett meg, a IV. szolnoki Gyermek Bábjátékos Gálán.

A Juhász Ferenc Művelődési Ház jóvoltából mikrobusszal keltünk útra a 7 fős csoporttal. A díszleteket Néder Norbi vitte saját autójával, én pedig (Tóth Kriszta) a gyerekekkel tartottam. Velünk utazott egy Kisképzős, ( Képző és Iparművészeti Szakgimnázium) fotográfia szakos gimnazista fiú is, aki a közösségi szolgálatából most több órát azzal töltött, hogy képekben is dokumentálja a nap eseményeit.

A reggeli 7.45-ös találkozóra mindenki pontosan és nagy izgalommal érkezett. A buszban amolyan kisiskolás módon,  a “Mórickás viccek” özöne pezsdítette a hangulatot és ezzel már a hangerő gyakorlatokkal is megvoltunk.

Kedves fogadtatásban volt részünk Szolnokon az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban. A szervezés professzionális volt. Sok-sok munkatárs dolgozott azon, hogy gördülékenyen menjen a 15 fellépő bábcsoport koordinálása. A megnyitó beszédek után megkezdődtek az előadások. Remek csapatmunkákat, kedves történeteket, megható pillanatokat élhettünk át. Az egy fős előadástól a harminc fősig, az óvodás korosztálytól a kamaszokig, a bonyolult díszletektől a minimál stílusig mindent láthattunk.

Az ebédszünetben kis csapatunkkal tartottunk egy szövegösszemondó próbát és megbeszéltünk még néhány fontos instrukciót az előadással kapcsolatban. A gyerekek izgalommal léptek színpadra és a megbeszélteket szépen megvalósították. Összeszedettek, mégis felszabadultak voltak. A siker nem maradt el, nagy tapsot kaptunk. Előadásunkat különdíjjal jutalmazták: ” A legegységesebb díszlet és bábok” címet kaptuk. Ez azért nagy megtiszteltetés, mert a Néder Norbi által faragott bábokat kiegészítette a gyerekek saját keze munkája. Nemezből macska-bábokat készítettek, a díszlethez pedig rajzokat.

A részletes szakmai értékelés és megbeszélés pár nappal később volt, melyen csupa elismerést kaptunk a szakmai zsűritől. Kiemelték, hogy a gyerekek mennyire önfeledten és örömmel játszottak, nem “feladatot teljesítettek”. Példaértékűnek tartották a dinamikus párbeszédeket, a sok és jó mozgást, bábmozgatást, a remek díszletváltozásokat, a térrendezést, az egyszerű, mégis érthető jelképeket. Örömmel látták a játékosságot, a kicsit sem feszengő, mégis összeszedett és fegyelmezett gyerekeket. Sikeresnek ítélték a darabválasztást és egységesnek a kiegészítő, előadást megsegítő, élőben felhangzó hang-effekteket.

Az előadások után az összes bábcsoport levonult a közeli térre és a saját bábjait megmutatva énekelt, táncolt, megmutatva Szolnok városának, milyen népes és vidám csapat a gyermekbábosok közössége. A csoportok képviselői arról nyiltakoztak a helyi tévének, hogy kinek mit is jelent a bábozás. Elhangzott többek között a mesék ereje, a játék szeretete, a csapatmunka, a közösségépítés, a barátságok és a kreativitás jelentősége is.

Az ajándékok, oklevelek átvétele után a hazaút következett. Tele élményekkel, fáradhatatlan jókedvvel érkeztünk meg este hét óra után. Szép, izgalmas, tanulságos, tartalmas nap volt. Köszönet érte!

Tóth Kriszta

Nyitott kapukkal

Évadnyitó bábosnap

Bábosok, mutatványosok, körhinta, mesemondó, zenészek népesítették be a Faluház udvarát és belső színpadát szeptember első szombatján kicsik és nagyok örömére.

Az idei Nyitott kapuk évadnyitó bábosnapra  előre készülhettek a gyerekek, mert kedves meséik szereplőit, környezetét álmodhatták bábokba. A felhívásra beérkezett alkotásokat egy villámkiállítás keretében tekintették meg az érdeklődők. A felnőtt látogatók, elsősorban pedagógusok, pedig Aracs Eszter bábos, pedagógus, a ,,,, vezetésével szakmai workshop keretében ismerkedtek a bábozás alapjaival, a kölönféle bábtechnikákkal. 

A koradélutánig tartó bábos ünnepen Fabók Mancsi Bábszínháza indította a napot egy remek Vitéz László előadással beltéren. A színművészeti egyetem tanárának bemutatója szolgáltatta a kiindulópontját a workshopnak is.  A nagyteremből kijőve pedig máris Környei Alíz gyönyörű zenés, dalos meséi szórakoztatták a nagyérdeműt. 

Majd a JFMK gyerekbábosai, a cipcirippek előadása következett, s utánuk mindjárt egyik felkészítőjük, Tóth Kriszta (Álomzugtársulás)  adta elő a Kocsonyakirályfi című mesét. A szünetekben forgott Néder Norbi körhintája, Paprika Jancsi csúzlizdája és a kackiás verklis, Ring István dallamai repítettek múlt időkbe. A zárás ugyancsak különleges volt: a Creativ Crater Crew gólyalábasok Föld fölött akrobata, cirkusz színházi előadása káprázatosan ügyes és művészileg megkomponált egyedi produkciójával vívta ki a közönség tetszését.

A kapuk nyitva maradnak: a gyerekbábcsoport csütörtökönként délután öttől várja a diákokat, a Meseállomás havonta hétvégén jelentkezik családi előadásokkal, s a felnőttek bábcsoportja is készül majd bemutatóval.

Szádváriné Kiss Mária, JFMKBábosok, mutatványosok, körhinta, mesemondó, zenészek népesítették be a Faluház udvarát és belső színpadát szeptember első szombatján kicsik és nagyok örömére.

Az idei Nyitott kapuk évadnyitó bábosnapra  előre készülhettek a gyerekek, mert kedves meséik szereplőit, környezetét álmodhatták bábokba. A felhívásra beérkezett alkotásokat egy villámkiállítás keretében tekintették meg az érdeklődők. A felnőtt látogatók, elsősorban pedagógusok, pedig Aracs Eszter bábos, pedagógus, a ,,,, vezetésével szakmai workshop keretében ismerkedtek a bábozás alapjaival, a kölönféle bábtechnikákkal. 

A koradélutánig tartó bábos ünnepen Fabók Mancsi Bábszínháza indította a napot egy remek Vitéz László előadással beltéren. A színművészeti egyetem tanárának bemutatója szolgáltatta a kiindulópontját a workshopnak is.  A nagyteremből kijőve pedig máris Környei Alíz gyönyörű zenés, dalos meséi szórakoztatták a nagyérdeműt. 

Majd a JFMK gyerekbábosai, a cipcirippek előadása következett, s utánuk mindjárt egyik felkészítőjük, Tóth Kriszta (Álomzugtársulás)  adta elő a Kocsonyakirályfi című mesét. A szünetekben forgott Néder Norbi körhintája, Paprika Jancsi csúzlizdája és a kackiás verklis, Ring István dallamai repítettek múlt időkbe. A zárás ugyancsak különleges volt: a Creativ Crater Crew gólyalábasok Föld fölött akrobata, cirkusz színházi előadása káprázatosan ügyes és művészileg megkomponált egyedi produkciójával vívta ki a közönség tetszését.

A kapuk nyitva maradnak: a gyerekbábcsoport csütörtökönként délután öttől várja a diákokat, a Meseállomás havonta hétvégén jelentkezik családi előadásokkal, s a felnőttek bábcsoportja is készül majd bemutatóval.

Szádváriné Kiss Mária, JFMK

Megelevenedett Népmesék-képzőművészeti pályázat

Készíts bábot, népmesékből inspirálódva! Legyen szó német, lengyel, holland, szerb, vagy magyar népmesékről azoknak mindig fontos mondanivalója van. A bábok pedig arra jók, hogy megelevenítsék ezeket a történeteket. Válassz egy népmesei alakot és készítsd el báb formájában, próbálj természetes anyagokat használni!

Pályázók köre: I. korosztály: 3-6 éves korig II. korosztály: 6-10 éves korig.  A pályázati anyagnak tartalmaznia kell:

  • a pályázó nevét és korát
  • szülei elérhetőségét (e-mail vagy telefonszám)
  • a kiválasztott mese címét, ha van akkor forrását

A benyújtani kívánt pályaműveket a JFMK Kultúrvárójában tudjátok leadni.

A beérkezett alkotásokból szeptember 7-én a Nyitott kapuk Bábosnapon kiállítást rendezünk és ugyanekkor dönt a szakmai zsűri, melynek tagjai a Cip-Cirip bábcsoport két vezetője:

  • Tóth Krisztina (Álomzug Társulás)
  • Néder Norbert (Ládafia Bábszínház)

A pályázat benyújtási határideje: 2024. szeptember 5.

Bábosünnep jubileummal

Ismert és kevéssé ismert mesehősök, átváltozások sorából építkező történet, változatos bábtechnikák, lelkes és tehetséges előadók, játék, izgalom, fesztiváldíj, továbbjutás, 3 arany, 1ezüst, 1 bronz minősítés a gyerekeknek, szakmai továbbképzés a csoportvezetőknek, jutalomelőadás mindenkinek: a 25., jubileumi területi gyerekbábos találkozó szűkszavú mérlege.

És a lényeg: a közösségben megélt varázslat, a tekintetekből sugárzó öröm, az életre keltett anyag színházának a katarzisa előadó és befogadó számára egyaránt. Ez a mindig időhöz és térhez kötött, a jelenlét szentségében megszülető csoda, ami negyedszázad óta ismétlődik Biatorbágyon, a művelődési központban. Előbb Koós Iván Kossuth-díjas báb- és díszlettervező   nevéhez és helyben a Nánási-házaspárhoz kötve, majd a művelődési központhoz és Néder Norberthez kapcsolva, de mindig komoly önkormányzati támogatással, s általában polgármesteri vagy alpolgármesteri (idén Nánási-Kézdy Tamás alpolgármester)  megnyitójával  indítva. Nálunk évente egyszer a találkozón jön létre a varázslat, s a csoportoknál pedig akár hétről hétre, foglalkozásról foglalkozásra is. A biatorbágyiaknak ez most egy továbbjutást jelentette, az országos megmérettetésen képviselhetik Pest megyét.

A cipciripjeink, akik most refis diákok és a Bodor-Molnár család ifjú tagjai, is hetente találkoznak iskolaidőben. Művészeti vezetőik, Tóth Kriszta és Néder Norbi bábosok, végtelen türelemmel, odafigyeléssel és kreativitással igyekeznek minden kis csoporttagból elővarázsolni a tündért, aki aztán megvalósítja a színpadon a csodát. Persze az idáig vezető út néha nem oly egyenes, de nagy öröm látni, hogy mekkora sikerélményt jelent a gyerekeknek ez a szereplés, amelyhez egy láthatatlan kötelék kapcsolja őket akkor is, amikor a „zsák bolhát” alig tudják egybeterelni az alkalmilag pedagógussá is váló bábosok.

A házigazdák mellett a vendégek is remekeltek a találkozón. Méltán lett a fesztivál fődíjasa, a vándorbáb őrzője egy esztendőre a kisiskolás Piskóta Bábcsoport Ócsáról, s kapott különdíjat a mindig különleges látással, megragadó jelképrendszerrel dolgozó, gimnazistákból álló feledi Meseláda Bábcsoport.  És dicséretes teljesítményt nyújtottak a budakeszi bábikások és az orgoványi szótekerők is, aki a Nemzeti Művelődési Intézet Bűvös bábos projektje révén születtek meg. A zsűri tagjai – Majoros Ágnes és Szluka Judit bábosok, Szentirmai László főisk.docens, a Magyar Bábjátékos Egyesület elnöke –  most is komoly mérlegelés után döntöttek és igen részletesen elemezték a darabokat a csoportvezetők nagy örömére. A napot pedig az Álomzug Társulás Kocsonya királyfi című darabja koronázta meg zárásként.

Szádváriné Kiss Mária

Tíz éves a Kendőlengetős varázskoncertek program

A Kokas-módszer tanítójaként már évek óta Kokas foglalkozásokat tartok az óvodás-iskolás korosztálynak, ez inspirálta tíz évvel ezelőtt, hogy Biatorbágyon is meghonosítsuk azt a különleges koncertfajtát, ami szintén Kokas Klára nevéhez fűződik: a Kendőlengetős koncerteket. Így kezdtük Pál Ildikóval 2014-ben a Kendőlengetős Varázskoncerteket. Azóta ez a koncert rendszeresen, kéthavonta megrendezésre kerül a Juhász Ferenc Művelődési Központban.

A koncert rendszeres szereplői a Pászti Miklós zeneiskola növendékei, akik lelkesen muzsikálnak a kisebb korosztálynak. Ide egészen 0 éves kortól várjuk a gyermekeket, hiszen minél korábban szeretnénk a zene örömét megismertetni velük: mert valljuk Kodály Zoltánnal, hogy „ az anya születése előtt kilenc hónappal kezdődik a gyermek zenei nevelése. Aki másként vélekedik, annyit el kell ismernie, hogy az első benyomások a legmaradandóbbak, már amit hatéves koráig hall a gyermek, sem irtható ki belőle később.”

A koncert különlegességét az adja, hogy a klasszikus zeneszámok után a hallgatóság nem tapssal, hanem kendőlengetéssel nyilvánítja ki tetszését. A kendők csendes suhogása segíti a zenei harmónia megőrzését, amit a zenészek a koncertterembe varázsolnak. Az ilyen jellegű koncerten a gyerekek szőnyegen ülve hallgathatják a muzsikát, vagy éppen önfeledten táncolhatnak a szülőkkel. A koncert fontos része, hogy a résztvevők új gyerekdalokat, népdalokat és mondókákat ismerhetnek meg a zeneszámok között, amiket utána otthon is fel tudnak eleveníteni.  

Kokas Klára empatikus, szeretetteli szellemiségével áthatott és a mi ötleteinkkel gazdagított Kendőlengetős Varázskoncertekre továbbra is szeretettel várjuk az érdeklődő gyermekeket és szüleiket.

A legközelebbi 10. évfordulós koncertünk 2024. március 23-án lesz a Juhász Ferenc Művelődési Központban.

Viola Noémi

Kokas tanító

KÖLTÉSZETNAPI RAJZPÁLYÁZAT ÓVODÁSOKNAK ÉS ÁLTALÁNOS ISKOLÁSOKNAK

Illusztrációkat várunk

JÓZSEF ATTILA: Mama vagy MÓRA FERENC: A didergő király című verséhez

Az alkotásokat 2024. március 18. és 23. között kérjük leadni az intézmény információjában.

Kérjük, hogy a hátlapon szerepeljen az alkotó neve, a kép címe, a szülő/gondviselő elérhetősége!

A beküldött műveket elbíráljuk, díjazzuk, s április 13-án, a költészetnapi rendezvényünkön kiállítjuk.


További információ: Vadócz Zsuzsa 06-30-251-8707

„Csendes csodák” Versünnep teltházzal

Kipirult arcú, ünneplőbe öltözött apróságok és jólfésült kamaszok forgataga, óriási nyüzsgés. Örömteli üdvözlések itt is, ott is, meg a különféle művészeti területről jött szakavatott zsűritagok is ismerősként köszöntik egymást. Aztán feszült figyelem a versmondókra és a tolmácsolt szövegekre – már három helyszínen párhuzamosan. Majd felszabadult kavalkád ismét. És jóízű falatozás, amihez a muníciót régóta a helyi húsüzem önzetlen támogatása adja. Közben mozi mindenkinek, hogy a várakozás izgalmát csökkentse. Ezalatt a zsűri lázas tanakodása – nehéz a döntés, szépen felkészült, kifejező előadások sokaságából nagy felelősség rangsorolni. De még bátorságdíj is születik.  

Szülők, nagyszülők, babák mamákra kötve vagy babakocsiban, mert ünnepel a család, hogy színpadra állt a legifjabb vagy a legkomolyabb gyermek, a bátor tesó vagy a hős unoka. Versünnepre jöttek és maguk teremtettek ünnepet. A költőóriás, Juhász Ferenc szellemiségét idézte és a Mesevarázs pályaudvarát emlegette a polgármester, aki a  képviselőkkel együtt évek óta támogatja a térségi versmondó találkozót, hogy a szellemiség mellett az anyagi háttér is biztosítva legyen.

Az Élet él és élni akar, / Nem azért adott annyi szépet, / Hogy átvádoljanak most rajta / Véres s ostoba feneségek. (…) Őrzők, vigyázzatok a strázsán”  –  figyelmeztetett és hívott Ady soraival az egyik zsűritag. Móra Ferenc Apám című versét hozta ajándékba egy felkészítő tanár, saját életpéldáján bizonyítva a vers útját lélektől lélekig, és a versmondás helyét a legnehezebben, a búcsúzásban is.

Csendes csodák – így neveztük a kezdetekkor – lassan negyedszázada – s azóta

 minden évben megéljük,  hogy „Kis hópelyhek az örömök, / Szitáló, halk szirom-csodák./ Rajtuk át Isten szól:jövök.

Most, 2023-ban pedig mintha egyre erősebben vonzana bennünket e csoda. Csak remélni tudjuk, hogy a közös örömünk másokat is ösztönöz majd kézbe venni, magukon átszűrni és másoknak megmutatni egy-egy költeményt. S jövőre tán a biatorbágyi középiskolások is megtalálják  a biatorbágyi versünnepet, s megérintheti őket is a varázs. Meg mindenkit, aki akár csak betérő vendégként mártózik meg  e különleges hangulatban, ahol idén is bebizonyosodott, hogy a szenzációhajhász világunkban

A mindennap kicsiny csodái / Nagyobb és titkosabb csodák.”

Becsüljük meg minél többen!

Szádváriné Kiss Mária