A koronavírus miatti veszélyhelyzet otthonmaradásra kényszerít bennünket. Ezért új formában, TÁVMŰVELŐDÉS keretében osztunk meg néhány gondolatot Önökkel a víz fontosságáról, a vezetékes víz minőségéről és fogyasztásának élettani szerepéről.
Először is néhány szó a víz élettani szerepéről:
A vizet nem véletlenül tekintik az ősi mitológiák az élet alapelemének, teremtő ősanyjának: az emberi szervezet létfontosságú alkotórésze. A vérkeringést fenntartja, gondoskodik a tápanyagok oldásáról, felszívódásáról és szállításáról, a méreg- és salakanyagok kiválasztásáról, kiürítéséről, a bőr rugalmasságáról és hűtéséről, a tüdő párásításáról, mozgásszerveink „olajozottságáról”, sejtjeink, szöveteink felépítéséről. A víz élettani funkcióit felsorolni is nehéz, testünk egészséges működése elképzelhetetlen a kiegyensúlyozott folyadékháztartás nélkül. (Forrás: Budai Egészségközpont, https://bit.ly/3b6UJQg)
Fejfájás, karikás szemek, petyhüdt bőr, gyengeség, enerváltság, székrekedés, altesti bajok: számos panasz hátterében egy egyszerűen elkerülhető probléma, a vízhiány áll. Ha kicsit jobban odafigyelnénk arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, sok más mellett ezek a kellemetlenségek is megelőzhetők lennének.
De mit igyunk?
A folyadékbevitel gerincét a tiszta csapvíz alkossa. Ha ez unalmasnak tűnik, akkor igyunk szódát, teát, tiszta gyümölcsleveket. Kerüljük viszont a sok hozzáadott cukrot, színező és ízesítő anyagot tartalmazó italokat. És ne feledjük: a kávé és az alkohol vizet von el a szervezettől!
Miért csapvizet?
• a szervezet számára megfelelő arányban tartalmazza az ásványi anyagokat
• fizikai, kémiai, mikrobiológiai paramétereit rendszeresen ellenőrzik
• ez a víz az ivóvízhálózaton keresztül érkezik meg az otthonunkba, így elkerüljük a szállítás, tárolás nehézségeit
• nincs üres palack, így még a szelektíven gyűjtött, újrahasznosítható palackoknál is „környezetbarátabb”
• mindezekből következik az árbeli különbség, az ásványvíz ára kb. 50 Ft/l –nál kezdődik és valamelyik típus ára eléri a 200 Ft/l-t is, ezzel szemben az ivóvíz ára 0,30 Ft/l, azaz 1 l ásványvíz árán 150 liter csapi ivóvizet ihatunk.
Ha mégis a palackozott vizek mellett döntünk, akkor érdemes néhány dologra figyelni:
• a címkén lévő összetételt mindig olvasd el! Néhány ásványi anyag kimondottan rosszul hat bizonyos betegségekre (pl. a magas nátriumtartalmú vizeket a szívbetegeknek és a magas vérnyomásban szenvedőknek kerülni kell)
• váltogasd a fogyasztott típusokat
• minél nagyobb kiszerelésben vásárolj
• a hulladékot mindig gyűjtsd szelektíven
Milyen víz folyik a csapból Biatorbágyon:
És ez mit jelent? Ez a tábla a különböző elemek határértékét mutatja:
Melyik elemnek mi a szerepe a szervezetünkben?
- vas: a hemoglobin és az enzimek alkotórésze
- klorid: fémekkel alkotott sói a gyomorsav sósavának képződéséhez és a különböző enzimek aktiválásához nélkülözhetetlen
- nitrit, nitrát: szennyeződésjelző vízminőségi paraméter: túlzott műtrágya-felhasználás során a talajból oldódik a vízbe. Csökkenti a vér oxigénfelvevő képességét.
- ammónium: szennyeződésjelző vízminőségi paraméter: települési és ipari szennyvizek bemosódásából ered.
Mit jelent a biatorbágyi vezetékes víz keménységi értéke?:
A vízben oldott kálcium-oxid mennyisége befolyásolja a víz ízét és mosási hatékonyságát. Minél keményebb a víz, annál jobb ízű, ugyanakkor annál kevésbé hatékony mosáskor, annál inkább lerakódik háztartási gépeinkben, vezetékeinkben.
- nagyon lágy: 40 mg/l CaO alatt
- lágy: 40-80 mg/l CaO
- közepesen kemény: 80-180 mg/l CaO
- kemény: 180-300 mg/l CaO
- nagyon kemény: 300 mg/l CaO felett.(Forrás: Fővárosi vízművek.)